Çikolatalı Kıtır

Çikolatalı Kıtır
Malzemeler:

Yarım kg. badem içi,
2 su bardağı tozşeker,
2 çorba kaşığı su,
yeteri kadar zeytinyağı,
200 gram sütlü çikolata

Tarifi:

Badem içini, kaynar suda kabukları yumuşayıncaya kadar bekletin. Yumuşadıktan sonra sıcak sudan alın. Kabuklarını soyun. Soyulmuş badem içlerini bir fırın tepsisine yayın. Çok hafif kavrulana dek sıcak fırında bekletin. Fırından çıkardıktan sonra küçük parçalar olacak şekilde kesin. 2 su bardağı şekeri çelik bir tavaya alın. 2 çorba kaşığı suyu ekleyin.

Karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Şeker akideleştikten sonra tavayı ateşin üzerinden alın. Küçük kesilmiş badem içlerini ekleyin. Tavayı yine kısık ateşin üzerine oturtun.

Şekerin ve bademlerin iyice karışmasını sağlayın. Mermer bir zemine zeytinyağı dökün. Hızlı bir şekilde donmadan merdane ile inceltin. Yine hızlı bir şekilde dilimler halinde kesin. Soğumaya bırakın.

Kıtır soğurken sütlü çikolatayı bir bıçak yardımı ile ince ince kıyın ve porselen kabı içinde sıcak su bulunan başka bir kabın içine oturtun.
Çikolataya su değmemesine dikkat edin. Çikolatayı bu şekilde eritin. Soğuttuğunuz kıtırları erimiş çikolataya batırın. Yağlı bir kağıdın üzerine dizin. Çikolata donduktan sonra servis yapın.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Çikolatalı Tatlılar
Ekleme Tarihi : 09.02.2016
Beğeniler: 85
Favoriler: 85
İzlenmeler: 1988
rank
favori
like
share