Truffle Nasıl Yapılır?

Truffle Nasıl Yapılır?


Çoğunlukla pastanelerde yemeye alıştığınız, genellikle tadı hafif çikolatalı tatlı kıvamında bir lezzete sahip olan bu şirin mini çikolata topları umarız hoşunuza gider. Evinize gelen konuklarınıza kendi ellerinizle hazırlamış olduğunuz bu lezzetli tatlıları güzel ve şirin görünümlü çikolata paketlerinde ikram edebilirsiniz. Görünümüyle tatlı küçük topları andıran truffle adının verilmesinin nedeni, tatlıların truff adında bir mantar türüne benzemesi sebebiyledir.


Truff çoğunlukla siyah renkte ve pütürlü bir mantar türüdür. Mantarın bazı türleri beyaz renkli de olabilir. Bunlar yetiştiği ülkelerde oldukça sevilen ve fiyatı biraz yüksek bir mantar türüdür. Görsel olarak truff mantarına benzeyen çikolata toplarını umarız sizde beğeneceksiniz. Çikolata toplarını hazırlamak için ana malzemelerinizi çikolata ve krema oluşturur. Hamurun yapılması için kullanılan malzemeler sizin hayal gücünüzle biraz daha zenginleştirilebilir. Truff hamurunu hazırlarken, isterseniz bir gün önceden kalmış olan kekinizi, kurabiyelerinizi, bisküvi ya da tart hamurunuzu bile kullanabilirsiniz. Şimdi hep beraber truffle hazırlığına başlayalım.

Truffle için gerekli olan malzemeler

200 gram kıyılmış kuvertür çikolata (Sütlü çikolata da kullanılabilir)
200 gram çiğ süt kreması (1 küçük paket)
1 adet kek (çikolatalı ya da meyve parçacıklı olabilir)

Truffle kaplaması için gerekli olan malzemeler

1 küçük kâse kakao
Kurutulmuş meyve parçacıkları
Dövülmüş fındık
File antep fıstığı
File badem

Truffle yapımı

Süt kremasını orta boyda olan bir sos tenceresinin içine dökün. Bunu kaynayana kadar ocağın üzerinde ısıtın. Kaynadıktan sonra bunun içine küçük doğramış olduğunuz bitter çikolataları ilave edebilirsiniz. Çikolatalar süt kremasının içinde eriyinceye kadar iyice çırpın. Daha sonra sos tenceresini ocağın üstünden alın. Kekinizi derince bir kabın içine ufalamaya başlayabilirsiniz. Bu arada oda sıcaklığında olan çikolatalı süt kremasını da ufalamış olduğunuz keklerin üstüne dökün.

Şimdi bunları iyice yoğurun. Hamurun üzerini hava almayacak şekilde iyice kapatıp, buzdolabının içerisine koyun. Bir gece buzdolabında bu şekilde hamuru bekletmelisiniz. Bir sonraki gün hazırlamış olduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde olan toplar hazırlayın. Bunları elinizle güzelce yuvarlayın. Bu şekilde elinizde yuvarlayınca hamur ısınacak ve bunu malzemelere bulamanızı kolaylaştıracak. Hazırlamış olduğunuz ceviz büyüklüğünde topların üstüne fıstık, badem ve dövülmüş fındık parçaları bulayın. Daha sonra truffle çikolata toplarını truff kâğıtlarına yerleştirip, sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Bisküvi Tatlıları
Ekleme Tarihi : 08.02.2016
Beğeniler: 85
Favoriler: 85
İzlenmeler: 2409
rank
favori
like
share