Kavurma

Kavurma


Mümkünse kurban etini 3 gün kadar buzdolabında dinlendirmelisiniz (tabi dondurucuda değil normal bir rafta). Dinlendirdiğiniz zaman fark edeceksiniz ki dinlenen et çok daha kolay doğranıyor ve daha kolay pişiyor.

Bir diğer önemli nokta ise et suyunu çektikten ve kavurmaya başlamadan hemen önce tuzunu ve isteğe göre kullanacağınız baharatları ilave etmek. Çünkü tuz etin sertleşmesine sebep oluyor.

Son olarak ete ilave ettiğiniz suyu kısık ateşte çektirdikten sonra ocağı açıp harlı ateşte kavuruyoruz. Bu sayede etin dışının karamelize olarak çıtırlaşmasını ama içinin yumuşacık kalmasını sağlıyor.

Malzemeler:

1 kilo dana eti (but etinden)
1 adet orta boy soğan
yarım limon
Su (4-5 su bardağı kadar)

Yapılışı:

Kuşbaşı doğradığınız etleri tencereye alın. Üzerine 1 küçük boy soğanı ve kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkarttığınız limonu etlerin üzerine ilave edin. Etlerin üzerini 2 parmak geçinceye kadar su ekleyin.
Tencereyi ocağa alın ve su kaynayıncaya kadar harlı ateşte, su kaynadıktan sonra etler suyunu çekmeye başlayıncaya kadar kısık ateşte pişirin.
Suyunu çeken etler fazla yağ bırakmadıysa 2-3 yemek kaşığı kadar sıvıyağ ve tuzunu ilave ederek harlı ateşte etleri kavurmaya başlayın.
Üzeri kahverengi bir görünüm alıncaya ve tamemen suyunu çekinceye kadar kavurup ocağı kapatın.
Tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika kadar dinlendirin ve sıcak servis yapın.

Alıntı
Alıntı


DETAYLAR
Kategori : Et Yemekleri
Ekleme Tarihi : 10.09.2016
Beğeniler: 83
Favoriler: 75
İzlenmeler: 3205
rank
favori
like
share