Püreli Rulo Köfte

Püreli Rulo Köfte


500 Gram Kıyma
1 Adet Soğan
1 Adet Yumurta
Karabiber
Tuz

İç Harcı İçin:
2 Adet Kırmızı Biber
1 Demet Ispanak
Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
Karabiber
Tuz

Püresi İçin:
3 Adet Haşlanmış Patates
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Su Bardağı Süt
Tuz

Hazırlanışı:

Püreli rulo köfte tarifimizin ilk önce rulo köftenin iç harcını hazırlamaya başlıyoruz.

Ispanağı doğruyoruz. Sarımsağı doğruyoruz. Kırmızı biberlerin iç çekirdeklerini ayıklayıp, doğruyoruz. Tavaya biraz zeytinyağı döküyoruz. Üzerine sarımsak ve biberleri ekliyoruz. Soteliyoruz. Biber ve sarımsaklar sotelendikten sonra üzerine ıspanakları ilave ediyoruz. Kavuruyoruz.

Ispanaklar yumuşadıktan sonra tuz ve karabiber serpiyoruz. Karıştırıyoruz ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Diğer taraftan püreli rulo köfte tarifimizin köfte harcını hazırlamaya başlıyoruz. Karıştırma kabına kıymayı alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.

Tuz ve karabiber serpiyoruz. Köfte harcını özleşene kadar iyice yoğuruyoruz. Diğer taraftan tepsi boyutlarında bir yağlı kağıt alıyoruz. Yağlı kağıdın üzerine fırça ile sıvıyağ sürüyoruz. Hazırladığımız köfte harcını yağlı kağıdın üzerine alıyoruz. Köfte harcını elimizle genişleterek, kağıda yayıyoruz.

Köfte harcının uzun kenarına hazırladığımız ıspanaklı harcı uzunlamasına yerleştiriyoruz. Ardından yağlı kağıdın yardımıyla köftemizi rulo şeklinde sarıyoruz. Sardığımız rulo köfteyi yağlı kağıdıyla birlikte fırın tepsisine yerleştiriyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz. Bu arada bizde patates püresini hazırlamaya başlıyoruz. Patates püresi için, haşlanmış patateslerin kabuklarını soyuyoruz. Tencereye rendeliyoruz.

İsterseniz patatesleri ezebilirsiniz. Ardından üzerine tereyağını ve sütü ilave ediyoruz. Çırpma teliyle sürekli karıştırarak püremizi pişirmeye başlıyoruz. Tuz serpiyoruz. Püre kıvamını aldıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Patates püresinin kıvamının katı olması gerekmektedir. Hazır olan püremizi servis tabağımıza alıyoruz. Fırında pişen rulo köftemizi çıkartıyoruz. Rulo köftemizi dilimliyoruz. Dilimlediğimiz rulo köftemizi servis tabağındaki patates püresinin üzerine diziyoruz. Püreli rulo köfte tarifimizi servise hazırlıyoruz.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Köfte Tarifleri
Ekleme Tarihi : 07.02.2016
Beğeniler: 87
Favoriler: 84
İzlenmeler: 1582
rank
favori
like
share