Ayvalık Tostu

Ayvalık Tostu


Tost hem lezzetli hem pratik bir yiyecek olması sebebiyle acil durumlarda kurtarıcıdır. Açlığınızı bastırmak istediğinizde ya da saatler sürecek yemek hazırlıklarına girişmek gözünüze zor geldiğinde; arzunuza göre iç malzemesini çeşitlendirerek hazırlayacağınız bir tost, sizi leziz pek çok yemekten daha fazla tatmin ve mutlu edecektir. Şüphesiz ki tost çeşitleri arasında en meşhur olanı ve sevileni Ayvalık tostudur. Birbirinden çeşitli iç malzemeleri ve doyurucu büyük ekmek dilimleri ile hazırlanması sebebiyle, midenizden önce gözlerinize ziyafet çektirir. Ayvalık tostunda genel malzemeler itibariyle ağırlıklı olarak sucuk, sosis, salam, kaşar, salatalık turşusu, ketçap ve mayonez tercih edilir.

Ancak sizler evinizdeki çeşitli kahvaltılık malzemeler ile kendi yorumunuzu katacağınız bir Ayvalık tostu hazırlayabilirsiniz. Yukarıda sizlere saymış olduğumuz malzemelerin yerine dilerseniz jambon, pastırma, hardal gibi daha pek çok malzeme kullanabilir, alternatif lezzetler elde edebilirsiniz. Bizler bu yazımızda sizlere genel geçer ve pek çok yerde karşınıza çıkacak türde bir Ayvalık tostu tarifi vereceğiz. Ancak tariften evvel belirtmemiz gereken bir nokta bulunuyor. Öncelikli olarak hangi iç malzemeden ne kadar kullanmak isterseniz, miktarını ona göre ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple size belli bir sayı vermiyoruz. Bilmeniz gerekir ki tost yapımında dikkat edilmesi gereken şey malzemenin bol koyulması ancak ince kesim olmasıdır.


Malzemeler

2 büyük dilim ekmek
salam
sosis
sucuk
kaşar peyniri
salatalık turşusu

Etleri Sotelemek için

1 yemek kaşığı sıvı yağ

Sosu için

ketçap
mayonez

Hazırlanışı

Öncelikli olarak salam, sosis ve sucuklarınızı julyen usulü yani uzun ve ince şeritler halinde doğrayınız. Ardından doğradığınız malzemeleri, önceden ısıttığınız ve bir yemek kaşığı sıvı yağı kızdırdığınız tavaya alarak çiğliklerini öldürüp renkleri değişene kadar çeviriniz ve ardından kenara alınız.
Diğer malzemelerinizi de hoşlanacağınız boyutlarda ya da yine arzu ederseniz julyen usulü doğrayarak bir kenara alınız.
Ekmek dilimlerinizi ısıtınız.
Son olarak ayrı ayrı işlem uyguladığınız tüm malzemeleri ekmeğinizin arasında birleştiriniz. Öncelikle kaşar peynirinizi, ardından et malzemelerinizi ve ilave etmek istediğiniz diğer malzemeleri de ekleyerek; son olarak içerisine ketçap ve mayonez sıkıp servis ediniz.

Tüketim Önerileri

Tostunuzun yanında atıştırmak için kornişon turşu, Rus salatası ya da patates kızartması tercih edebilirsiniz. Hepsi de oldukça leziz birer tercih olacaktır. Yahut söğüş salata malzemeleri tüketerek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Tercih tamamen sizin damak zevkinize kalmış.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Kahvaltılık Tarifleri
Ekleme Tarihi : 09.01.2016
Beğeniler: 85
Favoriler: 82
İzlenmeler: 2233
rank
favori
like
share