Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır?

Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır?


Çakallı menemeni Samsun şehrimizin Çakallı köyüne ait bir menemen tarifidir. Yöreye has bir lezzet olan yemeği, yerinde yerseniz elbette ki farklı olacaktır. Ama evlerinizde de pişirerek fikir sahibi olabilirsiniz. Tarihten bu yana geçiş noktası olarak kullanılmış, yolcuları ağırlamış olan köy, bu lezzetin gerçek sahibi. Yörenin damak tadı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu yemek, inanıyoruz ki sizlerin de hoşuna gidecektir. Yemeği hazırlarken kullanacağınız malzemelerin taze olmasına dikkat ediniz. Birlikte hazırlayıp tadına bakacağımız bu farklı menemeni, mutlaka deneyip yapmanızı istiyoruz.


Çakallı menemeni malzemeleri

5 adet salkım domates
1 adet sivri yeşil biber
1 adet Arnavut biberi
Kaşar peyniri rendesi
Tel peynir
3 adet beyazları ayrılmış olan yumurta sarısı
Karabiber, tuz ve kırmızıbiber
Turşu küçük biber
Tereyağı ve sıvı yağ

Yapılışı

Tavanızın içerisine sıvı yağ ve tereyağını koyarak kızmasını sağlayınız. İnce doğradığınız yeşil biberi ve Arnavut biberini ilave ederek kavurmaya başlayınız. Kabuklarını soyarak iri parçalara böldüğünüz salkım domatesleri tavanın içerisine atarak, yumuşamasını bekleyiniz. Domatesler yumuşadığında çatalın tersiyle ezerek kıvamını yakalayanız. Karışımın içerisine tuzu, karabiberi ve kırmızıbiberi ilave ederek karıştırınız. Ardından kaşar peyniri rendesini ve tel peyniri ilave ediniz. Kısa bir süre karıştırarak peynirlerin erimesini sağlayınız. Başka bir kapta hafif çırptığınız yumurta sarılarını da tavaya ilave ederek, menemenin pişmesini sağlayınız. Çakallı menemeni artık servise hazır.

Sevdiklerinize ve kendinize turşu biber ilave ederek sunabilirsiniz. Eminiz ki çok lezzetli bulacaksınız. Çakallıya giderseniz orada daha da lezzetli bir menemen yiyeceğinizi biliniz. Yol kenarlarında bile size bu hizmeti sunacak yerler bulacaksınız. Yörenin peynirleriyle, tereyağıyla, doğal domatesleriyle pişirilen menemen, yöreye has lezzet taşıyor. Anlattığımız gibi pişirilse de, yerinde daha lezzetli oluyor.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Yumurta Yemekleri
Ekleme Tarihi : 05.01.2016
Beğeniler: 86
Favoriler: 81
İzlenmeler: 1524
rank
favori
like
share