Marmelat Çeşitleri

Marmelat Çeşitleri


Genellikle kahvaltılarda yenilen marmelat, çoğunlukla turunçgillerle (portakal, limon, misket limonu, greyfrut ve mandalina) yapılır. Bazen karışık meyve ile ya da armut, elma ile de yapılabilir.

Marmelat yapmağa en elverişli mevsim, turunçgillerin en olgun ve bol olduğu Ocak ayı ile Şubat ayının ilk yarısıdır.
En lezzetli marmelatlardan biri portakalla yapılanıdır. Portakal kabukları marmelata güzel bir koku ve tad verir.
Marmelat tıpkı reçel gibi ama turunçgil kabuğu sert olduğundan daha uzun pişirilerek ya da kabuklar yumuşatılarak yapılır. Bazı tariflere göre, meyveyi 12-24 saat, kaynatmadan suda bırakmak gerekir. Suda bırakılan meyve şişer, içindeki pektin daha kolay çıkacağından kabuğu yumuşatır. Bazı tariflere göreyse, şeker katılmadan önceki kaynatma süresi uzun tutulursa kabuklar yeterince yumuşayacaktır.
İyi marmelat yapmak için, çekirdekler ve kabuğun iç tarafındaki beyaz kısım, pektinin en çok bulunduğu kısım olduğundan, meyveyle birlikte pişirilmeli ve şeker katılmadan önce çıkarılmalıdır.

Genellikle bütün marmelatlarda, şeker ölçüsü kullanılan meyve ile eşit miktarda olur. Marmelat daha mayhoş istenirse, şeker dörtte bir, hattâ yarı yarıya azaltılabilir. Marmelatı tadıp, şekeri isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Gerekli su ölçüsü, meyvelerin sululuğuna ve kullandığınız tencereye göre değişir. Özel yapılmış reçel tenceresi kullanıyorsanız, tencere büyük ve geniş olduğu için buharlaşma da fazla olacağından daha çok su, derin bir tencere kullanılacaksa, daha az su kullanmak gerekir. Ortalama olarak 1 kg meyve için 3/4 su bardağı su kullanılır.

Günümüzde marmelat, en çabuk düdüklü tencerede yapılmaktadır. İki tür marmelat vardır ; Koyu ve jöle marmelat.

KOYU MARMELAT

Metod I:
Meyveleri kazıyıp ikiye keserek suyunu sıkınız. Çekirdeklerini ve kalın kısımları (varsa) bir tülbent torbaya koyunuz. Kabukları beyaz kısımlarıyla beraber ince ince yada iri iri doğrayınız.
Kabukları, tülbent torbasını, asit (1 kg meyve için bir çay kaşığı limon tuzu) ve suyu tenceredeki meyve suyuna katıp orta ateşte 2 saat, kabuklar yumuşayana kadar pişiriniz.
Tülbent torbayı çıkarıp suyunu sıktıktan sonra atınız. Ateşin altını kısıp, dilediğiniz ölçüde şeker katıp karıştırarak eritiniz. Şeker eriyince ateşin altını açıp, tutma kıvamına gelene kadar kaynatınız.
Tencereyi ateşten indirip üstündeki köpükleri alınız. Marmelatı üstünde bir tabaka oluşana kadar ılınmaya bıraktıktan sonra (böylece kabuklar kavanozun dibine çökmeyecektir) kepçeyle kuru kavonozlara doldurunuz. Marmelatların üstünü hemen yağlı kağıtla örtünüz. Marmelat tamamen soğuduktan sonra, kavanozların kapaklarını sıkıca kapatınız.

Metod II:
Meyveleri kazıyıp kabuklarını soyunuz. Kabukların beyaz kısımlarını çıkarınız. Kabukları ince ince doğrayıp asit (1 kg meyve için bir çay kaşığı limon tuzu) ve suyun yarısıyla orta ateşte 2 saat kabuklar yumuşayana kadar pişiriniz.
Meyvelerin iç kısımlarını doğrayıp, beyaz kısımlarla birlikte, kalan suda 2 saat pişirerek süzgeçle süzünüz. Çekirdeklerini, kalın kısımlarını ve beyaz kısımlarını çıkarıp atınız yada daha koyu marmelat istiyorsanız ezerek süzgeçten geçiriniz.
Süzdüğünüzü kabuklara katıp, dilediğiniz kadar şeker ekleyerek Metod I'de olduğu gibi pişirmeye devam ediniz.

Metod III :
Meyveleri kazıyıp bütün olarak tenceredeki suda 2 saat, dikiş iğnesi kolayca batana kadar pişiriniz.
Meyveleri çıkarıp kabaca doğrayınız. Çekirdekleri çıkarıp tülbent torbaya koyarak tencereye atınız. Su ve çekirdekleri 15 dakika kaynatıp, tülbenti sıkarak çıkarınız. Doğranmış meyveyi tencereye koyup dilediğiniz kadar şeker katarak, Metod I'de olduğu gibi pişirmeye devam ediniz.

JÖLE MARMELAT
Meyveleri kazıyıp kabuklarını soyunuz. Kabukların beyaz kısmını keserek çıkarınız. Kabukları ince ince kesip tülbent torbaya koyunuz. Meyveleri doğrayıp beyaz kısımlarla birlikte tencereye koyunuz. Tülbent torbayı da tencereye koyup su ve asiti (1 kg meyve için bir çay kaşığı limon tuzu) ekleyerek 2 saat pişiriniz.
Tülbent torbayı çıkarıp kabukları soğuk suyun altında çalkalayınız. Süzüp, kapaklı kaseye koyarak bir kenara bırakınız.
Tenceredekileri büyük bir kasenin üstünde gerilmiş tülbente boşaltıp, bir gece süzülmesini bekleyiniz.
Suyu ölçüp her 2 1/2 su bardağı için 2 su bardağı şeker, su ve ince doğranmış kabukları tencereye koyarak Metod I'de olduğu gibi pişirmeye devam ediniz.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Marmelat Tarifleri
Ekleme Tarihi : 12.01.2016
Beğeniler: 85
Favoriler: 82
İzlenmeler: 1887
rank
favori
like
share