Tavuk Eti Nasıl Marine Edilir?

Tavuk Eti Nasıl Marine Edilir?


Tavuk etinin marine edilmesi, tavuk etinin daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca kullanılan baharatlar etin lezzetini daha da arttırır.

Beyaz et kırmızı ete oranla çok daha dikkat edilmesi gereken bir ettir. Çünkü zehirleyebilecek boyutlara kadar gidebilen bir özelliğe sahiptir. Tavuk etinin taze olması gerekir. Hatta bulunabiliyorsa 1 veya 2 günlük taze tavuk eti tercih edilmelidir.

Tavuk etinin kırmızı et gibi dinlenmiş olması gerekmemektedir. Tavuk ne kadar taze ise o kadar iyidir.

Tavuk etinde en lezzetli kısım tavuğun but kısmıdır ve derisi ile pişirilirse çok daha lezzetli olur.

Tavuk etini kızartacaksak, ya da tencerede, fırında, ızgarada pişireceksek, daha önceden marine etmemiz tavuk etini yumuşatacağı gibi lezzetini de arttıracaktır. Aşağıda tavuk etini pişirme yöntemimize göre nasıl marine edeceğimizi açıkladık.


Tavuk soteyi marine ederken mutlaka zeytinyağı kullanmalıyız.
Tavuk göğsünü şnitzel kızartma yapacaksak, marine ederken mutlaka süt kullanmalıyız.
Tavuk etini ızgarada ve fırında pişireceksek, marine ederken yoğurt, soğan suyu, zeytinyağı, kekik, biberiye, kişniş, karabiber, kırmızı pul biber, sarımsak ve sarımsak tozu kullanabiliriz.
Tavuk etini lezzetlendirmek için kullandığımız baharatları damak tadımıza göre arttırıp azaltabiliriz. Sevmediğiniz baharatlar varsa kullanmayabilirsiniz.
Tavuğun göğüs etini marine ettikten sonra 3-4 saat buzdolabında dinlendirmeliyiz. Tavuğun göğsünü kızartacaksak ( şnitzel olarak) buzdolabında 1 saat dinlendirmemiz yeterli olacaktır.
Kanat ızgarayı marine ettikten sonra 15-20 dakika oda sıcaklığında dinlendirmeliyiz.

Izgara Tavuk Etini Marine Etmek İçin:

6 – 7 adet parça tavuk eti için kullanmamız gereken malzemeler: 2 – 3 tatlı kaşığı soğan suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 çay kaşığı kırmızı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kekik, çok az sarımsak tozu, çok az zencefil, çok az köriyi ilave edelim ve etleri çok hırpalamadan yavaş yavaş karıştırarak malzemeleri etlere iyice yedirelim. 15-20 dakika oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra pişirelim.

Sotelik Doğranmış Tavuk Göğüs Etini Marine Etmek İçin:

Sotelik doğranmış etin üzerine, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, 2 diş ezilmiş sarımsak, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biberi ilave edelim ve etleri hırpalamadan yavaş yavaş karıştırarak malzemeleri yedirelim. Üzerini streç ile kapatıp, 3-4 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra pişirelim.

Tavuğun Göğüs Etini Kızartmadan Önce Marine Etmek İçin:

Tavuk etlerinin üzerine çıkacak kadar sütü ilave ediyoruz ve üzerini streç ile kapatıp, 1 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra pişiriyoruz.

Tavuk Kanadı Marine Etmek İçin:

8 adet tavuk kanadının üzerine: 2 tatlı kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı soğan suyu, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber, 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı biber salçası, çok az sarımsak tozu, çok az köri, çok az zencefil ilave edelim ve yavaş yavaş karıştırarak malzemeleri yedirelim. Oda sıcaklığında 15-20 dakika dinlendirelim.

Tavuk kanatlarını ızgarada ya da fırının ızgara bölümünde pişirebiliriz. İki pişirme işleminde de aynı şekilde marine yapıyoruz. Tavuk kanatlarını Fırının ızgara bölümünde pişireceksek fırını önceden ısıtıyoruz.

Afiyet olsun.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Tavuk Yemekleri
Ekleme Tarihi : 12.01.2016
Beğeniler: 85
Favoriler: 82
İzlenmeler: 5094
rank
favori
like
share